Bogate zastosowanie sprężarek powietrza sprawia, że producenci mają do zaoferowania wiele tego rodzaju urządzeń o różnej charakterystyce. Pozwala to na wykorzystywanie ich w rozmaitych celach i różnorodnych miejscach, od wielkich zakładów przez małe warsztaty, na domowych gospodarstwach kończąc. Świadczy to o tym, jak wielofunkcyjnymi urządzeniami mogą być sprężarki. Rodzaje tego typu maszyn decydują o tym, jakie może być ich zastosowanie. Mogą one stanowić profesjonalne wsparcie w przypadku sprzętów służących do pompowania, malowania, szlifowania czy czyszczenia, a to tylko niewielka część szerokiego zakresu ich zastosowania.
Sprężarka – co to jest i do czego można wykorzystać?
Powszechnie wykorzystywane kompresory bez wątpienia ułatwiają wiele prac w domu, narzędziowni czy zakładzie pracy. Czym jest sprężarka? Jak nazwa wskazuje, to urządzenie, które odpowiada za sprężanie wtłaczanego powietrza. Dzięki temu gaz osiąga określone ciśnienie. Sprężarki stanowią źródło zasilania dla urządzeń pneumatycznych, dzięki czemu ich zastosowanie jest tak szerokie. Znajdują się między innymi na wyposażeniu wielu dużych zakładów. W tym przypadku doskonale sprawdza się sprężarka śrubowa. Ten rodzaj maszyn świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach, dlatego jest tak popularny w różnorodnych gałęziach przemysłu.
Sprawdzone kompresory świetnie współpracują z wieloma maszynami
Wysokiej klasy kompresory śrubowe są wykorzystywane w wielu branżach. Stanowią wyposażenie (https://www.powietrze.com.pl/produkty/sprezarki-srubowe) zakładów spożywczych, farmaceutycznych, budowlanych czy elektronicznych. Dzieje się tak dlatego, że są nowoczesne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Nie ma też problemu z ich montażem na terenie przedsiębiorstwa. Poza tym dostępne są modele o kompaktowych rozmiarach, co niewątpliwie stanowi istotny atut dla wielu firm. Nie można też zapominać o efektywnej i cichej pracy, jaką się charakteryzują tego rodzaju urządzenia. Jeśli idzie o sprężarki śrubowe, budowa tych modeli jest stosunkowo prosta. Proces sprężania powietrza następuje w przestrzeni między dwoma wirnikami w kształcie śrub. To tam jest wtłaczane powietrze, dzięki czemu uchodzący strumień zyskuje oczekiwane ciśnienie. Te modele wykorzystywane są do zasilania wielu rozmaitych maszyn w przedsiębiorstwach o różnym profilu funkcjonowania, także działających w sposób ciągły.
Różne rodzaje śrubowych kompresorów
Dostępne u sprawdzonych producentów sprężarki śrubowe dzielą się na olejowe oraz bezolejowe. Te pierwsze wykorzystują olej jako substancję odpowiadającą za chłodzenie, smarowanie czy ochronę różnych elementów. Zdarza się, że cząstki oleju dostają się do sprężonego powietrza, dlatego w przypadku zakładów, w których wymagany jest wysoki poziom sterylności, należy stosować przeznaczone do kompresorów filtry. Sprężarki olejowe są przystosowane do pracy 24 godziny na dobę. Zastosowanie modeli bezolejowych jest nieco inne – są one przydatne w tych zakładach, w których w trakcie procesu przemysłowego nie może dojść do zanieczyszczenia powietrza olejem.