Wbrew pozorom podbitka jest bardzo ważnym elementem wykończenia dachu, to czy się na nią zdecydujesz i jaki rodzaj zakupisz, wpłynie na wygląd domu. Najpopularniejsza jest drewniana podbitka. Jakie są jeszcze inne rozwiązania, które można zastosować?
Czym jest podbitka?
Podbitka jest widocznym od strony okapu elementem wykończenia połaci dachowej. Dzięki temu chroni więźbę, wiązary labo krokwie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Utrudnia także ptakom i owadom budowanie gniazd pomiędzy elementami konstrukcyjnymi dachu. Pełni również funkcję izolacji, ponieważ ogranicza dostęp powietrza w styku połaci dachowej z murem. W tym miejscu bardzo często umieszczane jest oświetlenie. Warto wiedzieć, że podbitka nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym.
Podbitka drewniana wykonywana jest najczęściej, gdy elewacja jest już całkowicie wykonana, czyli ocieplona i pokryta tynkiem. Dzięki temu można wykonać estetyczne wykończenie okapu dachu.
4 powody, dla których warto wykonać podbitkę drewnianą
- Poprawia wygląd konstrukcji dachu – zasłania nieestetyczne elementy.
- Chroni elementy konstrukcyjne przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zabezpiecza krokwie przed pojawianiem się grzybów i pleśni.
- Chroni przed „niechcianymi gośćmi” – zapobiega osiedleniu się ptaków i owadów.
- Stanowi dodatkową izolację termiczną, zapewnia także lepszą termoizolację – zapobiega utratom ciepła. Powinna także umożliwiać wentylację.
Jaki materiał wybrać na podbitkę?
Jeśli chcesz wykonać podbitkę, to musisz wybrać trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych materiał. Najczęściej wykonywana jest z drewna albo paneli PCV, które są bardzo tanie i łatwe w montażu. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Coraz większą popularnością cieszą się drewniane podbitki, które są ekologiczne. Wykonywane są z takich gatunków drewna jak sosna, świerk i modrzew. Najczęściej stosowane są deski o grubości 17 do 22 mm.